Church Executive Board

Црковен Управен Одбор за мандат 2021-2023
Executive Church Board for the term 2021-2023

Парохиски Свештеници:

Протоереј Ставрофор Синиша Ристовски

Протоереј Драган Јорданов

  1. Горан Антовски – Претседател
  2. Зоран Симјановски – Благајник
  3. Илија Серафимовски – Секретар
  4. Раско Спасоски – Прв Потпретседател
  5. Миланчо Петровски – Втор Потпретседател
  6. Александар Трпковски – Заменик Секретар
  7. Спиро Заровски – Заменик Благајник
  8. Добре Ристоски – Заменик Благајник
  9. Бошко Синадиноски – Заменик Благајник
  10. Катерина Пегело – Епархиски Делегат
  11. Перо Кирицовски
  12. Ристо Нечовски
  13. Цветко Филиповски
  14. Благоја Стојановски
  15. Љубиша Ристоски
  16. Александар Јовановски
  17. Гроздан Ристовски
  18. Роберт Марковски
  19. Небојша Ристоски
  20. Џими Блажевски
  21. Мајк Новјановски
  22. Антони Кузмановски
  23. Тони Михајловски
  24. Стиви Василевски
  25. Ане Матовски
  26. Николче Десковски
  27. Александар Василевски
  28. Филип Јовановски
  29. Љубиша Петровски
  30. Раде Спасовски

Parish Priests:

Archpriest Sinisa Ristovski

Rev Dragan Jordanov

  1. Goran Antovski – President
  2. Zoran Simjanovski – Treasurer
  3. Ilija Serafimovski – Recording Secretary
  4. Rasko Spasoski – 1st Vice President
  5. Milanco Petrovski – 2nd Vice President
  6. Aleksandar Trpkovski – Assistant Recording Secretary
  7. Spiro Zarovski – Assistant Treasurer
  8. Dobre Ristoski – Assistant Treasurer
  9. Bosko Sinadinoski– Assistant Treasurer
  10. Katerina Pegelo – Diocese Delegate
  11. Pero Kiricovski
  12. Risto Necovski
  13. Cvetko Filipovski
  14. Blagoja Stojanovski
  15. Ljubisa Ristoski
  16. Aleksandar Jovanovski
  17. Grozdan Ristovski
  18. Robert Markovski
  19. Nebojsha Ristoski
  20. Jimmy  Blazevski
  21. Mike Novjanovski
  22. Anthony Kuzmanovski
  23. Toni Mihajlovski
  24. Steve Vasilevski
  25. Ane Matovski
  26. Nikolce Deskovski
  27. Aleksandar Vasilevski
  28. Philip Jovanovski
  29. Ljubisa Petrovski
  30. Rade Spasovski

Members of the Church Executive Board
Членови на Управниот Одбор

  1. Rasko Spasoski
  2. Risto Necovski
  3. Blagoja Stojanovski
  4. Ljubisa Ristoski
  5. Pero Kiricovski
  6. Zagorka Mladenoski
  7. Robert Markovski
  8. Cvetko Filipovski
  9. Jovica Simovski
  10. Antonio Cvetkovski
  11. Grozdan Ristovski
  12. Kostadin Andreev
  13. Spase Jankulovski
  14. Antoni Trpcevski
  15. Mike Novjanovski
  16. Sinisa Kirovski
  17. Goce Bozinovski

Auditing Committee – Контролна Комисијa

  1. Stojce Stojanovski
  2. Bosko Stefanovski
  3. Radoslav Mihailovski

Counseling Committee – Суд На Честа

  1. Vladimir Stevanovski
  2. Petar Petrovski
  3. Ljupco Atanasovski

Godparents of the Church 2019-20 – Кумови на Црквата за 2019-20
Dusko & Daniela Simjanovski

Women’s Auxiliary – Женска Секција

  1. President – Natasha Milovski
  2. Secretary – Olivera Dimic
  3. Treasurer – Katerina Pegelo

Alternate officers:

  1. Daniela Ristova-Trendov
  2. Radmila Dimovski
  3. Andjelina Spasoska

Members of the Women’s Auxiliary

  1. Sue Jankulovski
  2. Sonja Ristovska
  3. Blagica Pavlovski
  4. Sultana Panova-Andonoska
  5. Zugra Gajtanovska
  6. Trpana Savevska-Denkovska
  7. Zaklina Jakovceski
  8. Saska Popovska
  9. Lidia Mihailovic
  10. Rotka Ristoski

Executive Board Meetings and Notes